Deprecated: Funkcja Elementor\DB::is_built_with_elementor jest przestarzała od wersji 3.2.0! Zamiast jej proszę użyć Plugin::$instance->documents->get( $post_id )->is_built_with_elementor(). in /home/pikseoxo/domains/urbassc.pl/public_html/wp-includes/functions.php on line 5379
Bydgoszcz inwestuje w odnawialne źródła energii - URBASSC Nowoczesne wnętrza

Bydgoszcz inwestuje w odnawialne źródła energii

 

Ze względu na wzrost cen zakupu poszczególnych mediów energetycznych oraz rosnące zanieczyszczenie środowiska koniecznym jest poszukiwanie alternatywnych sposobów wytwarzania prądu czy ciepła. W tym celu często stosowane są tak zwane odnawialne źródła energii. Instalacje te można spotkać na w dużych miastach zarówno na elewacjach budynków prywatnych jak i również użyteczności publicznej. Na przestrzeni ostatnich lat rozwiązania znacznie się rozwinęły.

Instalacja paneli słonecznych

panele słoneczne w BydgoszczyDzięki temu są one tańsze, a zarazem wydajniejsze. Niektóre miasta udostępniają dodatkowo fundusze mające na celu zachęcić klientów do inwestycji w te instalacje. Dotyczy to zarówno krajowych jak i międzynarodowych środków. Są one udostępniane w postaci dotacji, dofinansowań czy kredytów na warunkach preferencyjnych. Jednym z miast, które oferują takie wsparcie jest Bydgoszcz. Miasto to posiada bardzo dobre warunki oraz infrastrukturę, która pozwala na inwestycje w odnawialne źródła energii. Często spotykane są panele słoneczne w Bydgoszczy, które pozwalają pozyskać w sposób ekologiczny oraz ekonomiczny energię cieplną. Jest ona następnie wykorzystywana do ogrzewania pomieszczeń czy przygotowania wody użytkowej. Zasada działania takiej instalacji jest stosunkowo prosta. Na dachu budynku znajdują się kolektory słoneczne, których zadaniem jest pochłonięcie jak największej energii z promieniowania słonecznego. Energia ta podgrzewa ciecz roboczą płynącą w panelu słonecznym. Obieg cieczy roboczej kończy się w zbiorniku buforowym, gdzie oddaje ona ciepło wodzie. Ta z kolei może być następnie wykorzystana do wcześniej wspomnianych celów. Zbiornik buforowy posiada często dodatkową grzałkę, która umożliwia dogrzanie wody do zadanej temperatury. Panele słoneczne często są uzupełniane ogniwami fotowoltaicznymi, które pozwalają na generowanie prądu. Zarówno jedna jak i druga technologia pozwala pozyskać media niezbędne do funkcjonowania takie jak prąd czy ciepło.

Warto wspomnieć, że często spotkać można również układy hybrydowe, w których stosowanych jest kilka technologii. Przykładem mogą być pompy ciepła wspierane przez właśnie panele fotowoltaiczne. Na terenie Bydgoszczy co roku przybywa instalacji wykorzystujących powyższe rozwiązania. Pozwala to na znaczne ograniczenie emisji szkodliwych substancji do atmosfery co przekłada się jednocześnie na polepszenie jakości powietrza, którym oddychają mieszkańcy. Z całą pewnością w najbliższych latach odnawialne źródła energii będą stawały się coraz bardziej popularne wśród osób prywatnych jak i przedsiębiorców.