Deprecated: Funkcja Elementor\DB::is_built_with_elementor jest przestarzała od wersji 3.2.0! Zamiast jej proszę użyć Plugin::$instance->documents->get( $post_id )->is_built_with_elementor(). in /home/pikseoxo/domains/urbassc.pl/public_html/wp-includes/functions.php on line 5379
Czy sitodruk można stosować wszędzie? - URBASSC Nowoczesne wnętrza

Czy sitodruk można stosować wszędzie?

Sitodruk jest bardzo popularną techniką drukarską i tak naprawdę nie ma możliwości, żeby się z nim nie spotkać. Jest tak uniwersalny, że pojawia się nawet na butelkach czy też innych materiałach takich jak metale, co tylko potwierdza, że może być zastosowany tak naprawdę wszędzie. 

Sitodruk – wszystko, co trzeba wiedzieć 

niezawodne urządzenia do sitodrukuNależy zacząć od tego, skąd właściwie wziął się sitodruk. Za twórców sitodruku uznaje się przede wszystkim Japończyków. Używali oni sitodruku do zdobienia np. kimon. Później technika ta była rozwijana i pojawiła się nawet na wyspach Fidżi, aż w końcu użycie sita w sitodruku wprowadzono w Wielkiej Brytanii w 1907 roku. Warto zaznaczyć, że ogólnie technika ta początkowo była stosowana tylko w poligrafii, czyli w wytwarzaniu druków – później uległo to zmianie. Obecnie w Polsce sitodruk cieszy się ogromną popularnością, co poskutkowało stworzeniem Polskiego Stowarzyszenia Sitodruku i Druku Cyfrowego, mającego swoją siedzibę w Krakowie. Jak widać, sitodruk jest bardzo ceniony i chętnie wykorzystywany. Jednakże dlaczego tak się właśnie dzieje? Odpowiedź wydaje się nade wszystko bardzo prosta. Do druku np. plakatów czy materiałów promocyjnych używane są niezawodne urządzenia do sitodruku, a te sprawdzą się tak naprawdę w pracy z każdym materiałem, od tkaniny i drewna po folię oraz metal. Druk wykonany metodą sitodruku jest bardzo trwały i może pochwalić się dużą odpornością na ścieranie np. w trakcie prania. Radzi on sobie również z wysokimi temperaturami, detergentami i promieniami słonecznymi. Sam sitodruk nie jest skomplikowany i polega na zastosowaniu odpowiedniego szablonu. Do tego używa się przygotowanej matrycy – odbitki pojawiają się w taki sposób, że  szablon zakrywa miejsca niedrukujące, a farba jest wtłaczana w materiał dzięki prasom sitodrukowym. Przy sitodruku ma się do czynienia z dużą paletą barw, co pozwala tak naprawdę na uzyskanie pięknych i wyrazistych kolorów. Tak jak zostało wspomniane wcześniej, sitodruk sprawdzi się na każdej powierzchni, a więc jest on wybitnie uniwersalny i właśnie dlatego tak często można go spotkać w niektórych firmach, niezależnie od tego czy przedsiębiorstwo jest małe czy duże. Warto wspomnieć również o tym, że sitodruk jest stosunkowo tani i to bez względu na to, czy drukuje się tą techniką pojedynczy egzemplarz czy też używa się go do druku całej serii. 

Wykorzystanie sitodruku nie jest czymś rzadko spotykanym, ponieważ technika ta została doceniona przez każdego przedsiębiorcę. Jest nie tylko tania, ale również trwała, a więc łączy w sobie wszystko, co może być pożądane w trakcie pracy.