Deprecated: Funkcja Elementor\DB::is_built_with_elementor jest przestarzała od wersji 3.2.0! Zamiast jej proszę użyć Plugin::$instance->documents->get( $post_id )->is_built_with_elementor(). in /home/pikseoxo/domains/urbassc.pl/public_html/wp-includes/functions.php on line 5379
Czy wariograf jest urządzeniem wiarygodnym? - URBASSC Nowoczesne wnętrza

Czy wariograf jest urządzeniem wiarygodnym?

Na czym polega działanie wariografu i dlaczego wykonuje się nim badanie prawdomówności? Urządzenie to jest nazywane popularnie wykrywaczem kłamstw i taką właśnie funkcję spełnia już od ponad dwóch wieków. Oczywiście wraz z rozwojem diagnostyki w medycynie rozwinęły się również badania nad wykrywaczami kłamstw. I dzisiaj te urządzenia są tak perfekcyjnie dopracowane, że każde badanie jest w stu procentach wiarygodne. Na tyle wiarygodne, że jego wyniki uznawane się w procesach sądowych.

Jak działają maszyny do badania prawdomówności?

czy wariograf jest wiarygodną maszynąWydawać by się mogło, że wariograf to nieskomplikowana maszyna, która na ekranie komputera wyświetli informację o tym, czy ktoś kłamie czy mówi prawdę. W rzeczywistości wygląda to zupełnie inaczej, bo taki wariograf to bardzo skomplikowana aparatura do pomiarów wszystkich czynności życiowych osoby poddawanej takiemu badaniu. Kluczowe w tym wszystkim jest zadawanie odpowiednio ułożonych pytań. Nie są to pytania przypadkowe, ale odnoszą się bezpośrednio do sprawy, która jest poddawana takiemu badaniu. Układaniem pytań zajmują się psychologowie w oparciu o pozyskane informacje dotyczące danej sprawy, którą trzeba dokładnie wyjaśnić. Dzisiaj już nikt nie zadaje sobie pytania o to czy wariograf jest wiarygodną maszyną, bo jego wiarygodność jest potwierdzona naukowymi badaniami i testami. Wystarczy spojrzeć na samo urządzenie do badania, żeby przekonać się jak skomplikowana jest to maszyneria. Do wariografu podpięte są dziesiątki różnych kabelków i czujników, które potem podpina się do ciała osoby poddawanej badaniu. Diody i czujniki podpina się do klatki piersiowej, głowy i kończyn. Osobę poddawaną badaniu wariografem monitoruje się dokładnie w każdym aspekcie funkcjonowania jej organizmu. Zadawane pytania są natomiast skonstruowane w taki sposób, żeby osobę badaną doprowadzić do emocjonalnego rozregulowania. Po skończeniu badania ich dokładną analizą zajmują się biegli. Porównują reakcje organizmu na każdą sekundę odbytej z osobą badaną rozmowy.

Naukowcy zajmujący się badaniami prawdomówności twierdzą, że wariografu nie da się w żaden sposób oszukać. Jest to urządzenie nieomylne, które wychwyci nawet najmniejsze drgnięcie emocji w reakcji na bodźce, czyli zadawane odpowiednio pytania. Nie da się oszukać wariografu, ponieważ bada on dokładnie wszystko na co tylko wpływ może mieć u człowieka stres. O ile w procesach karnych takie badanie może być wykonane obligatoryjnie, o tyle w badaniach prywatnych może być wykonane tylko za zgodą osoby poddawanej badaniu.