Deprecated: Funkcja Elementor\DB::is_built_with_elementor jest przestarzała od wersji 3.2.0! Zamiast jej proszę użyć Plugin::$instance->documents->get( $post_id )->is_built_with_elementor(). in /home/pikseoxo/domains/urbassc.pl/public_html/wp-includes/functions.php on line 5379
Dokładny model lokomotywy - URBASSC Nowoczesne wnętrza

Dokładny model lokomotywy

Modelarstwem zajmuję się od bardzo dawna, jak większość kolegów, zaczynając od malowania figurek do gier bitewnych. Z czasem zacząłem też zajmować się makietami do gier, by po nabraniu doświadczenia zająć się też bardziej profesjonalnymi dioramami na wystawy i pokazy modelarstwa. Prowadziłem również warsztaty modelarstwa i wykonywania makiet, i na jednym z takich warsztatów, kolega z którym często grywaliśmy zaprosił mnie do współorganizowania eventu, jaki wystawiało lokalne muzeum kolei. Przede wszystkim, moim zadaniem było stworzenie pokaźnych rozmiarów makiety z elementami elektrycznymi, na której będą pokazane maszyny, jakie nasze koleje miały i mają w użyciu.

Realistyczne modele kolejowe do makiety

sm42 h0Było to nowe wyzwanie, gdyż dotąd zajmowałem się głównie grami bitewnymi, nie mając większej wiedzy o modelach kolei i akcesoriach do nich, więc musiałem poradzić się kolegów modelarzy, którzy właśnie takimi modelami się zajmowali. Tworząc makietę pokazową, chciałem znaleźć modele jak najlepiej odwzorowane i jak najbardziej przypominające oryginał. Przejrzałem więc oferty wielu producentów, porównując nierzadko kilkanaście różnych modeli tej samej lokomotywy, by móc wybrać model wyglądający najlepiej. W końcu trafiłem na firmę modelarską, mającą w ofercie całą gamę najróżniejszych modeli, w tym wiele swojsko wyglądających maszyn, widywanych często na torach, jak choćby sm42 h0, lokomotywę głównie używaną w pociągach towarowych, którą z wyglądu zna chyba każdy, kto choćby raz taki pociąg widział. Sklep owego producenta posiadał nawet modele pomalowane w barwy kolei, co jeszcze bardziej skłoniło mnie do zaopatrzenia się właśnie w nim. Duża ilość dodatków, lamp, elementów oświetlenia czy rodzajów torów jeszcze bardziej mogła uatrakcyjnić makietę, więc spędziłem dość dużo czasu nad samym planowaniem, a lista komponentów rozrastała się coraz bardziej. Tory, lampy, światła sygnalizacyjne, ale też trawa do makiety, elementy zieleni i specjalna żywica, dzięki której mogłem uzyskać efekt wody na dowolnej powierzchni i tworzyć realistycznie wyglądające rzeki i jeziora, wszystko to było razem w jednym zamówieniu.

Paczka miała naprawdę pokaźne gabaryty, zawierając w zasadzie całą makietę. Wykonanie makiety było już o wiele prostsze, gdyż wykorzystałem wszystkie techniki, jakie do tej pory stosowałem, łącznie z lekkim poprawieniem wyglądu modeli, tak by wyglądały na używane i ubrudzone od ciągłego użytkowania i ruchu, dokładnie jak oryginały. Makieta okazała się wielkim sukcesem, a widzowie byli nią zachwyceni, nieraz zadając dziesiątki pytań odnośnie jej wykonania.