Deprecated: Funkcja Elementor\DB::is_built_with_elementor jest przestarzała od wersji 3.2.0! Zamiast jej proszę użyć Plugin::$instance->documents->get( $post_id )->is_built_with_elementor(). in /home/pikseoxo/domains/urbassc.pl/public_html/wp-includes/functions.php on line 5379
Elementy ozdobne drzwi - URBASSC Nowoczesne wnętrza

Elementy ozdobne drzwi

Najbardziej znane drzwi to te z Battistero di San Giovanni we Florencji, które wraz z ościeżnicami drzwi są wykonane z brązu. Zdobią je motywy roślinne i zwierzęce wykonane przez Andrea Pisano (drzwi południowe) i przez Ghibertiego (drzwi wschodnie). W drzwiach północnych Ghiberti przyjął ten sam schemat projektowania boazerii i przedmiotów figuralnych, co Andrea Pisano, ale w drzwiach wschodnich wszystkie prostokątne boazerie są wypełnione płaskorzeźbami.

Drzwi w architekturze renesansu

drzwi w GostyniniePłaskorzeźby w drzwiach wschodnich nawiązują do Pisma Świętego i są zilustrowane niezliczonymi figurami – prawdopodobnie bramami Raju, o których mówił Michał Anioł. Drzwi meczetów w Kairze były dwojakiego rodzaju. Były to drzwi – na zewnątrz pokryte płachtami z brązu lub żelaza, wyciętymi w dekoracyjne wzory, nacięte lub inkrustowane oraz drzwi z drewna, które były oprawione w przeplatające się wzory kwadratu i diamentu. Drzwi pałacu w Palermo, które zostały wykonane przez sarackich robotników dla Normanów, są pięknymi przykładami i dobrze zachowanymi, podobnie jak drzwi w Gostyninie. Nieco podobna do tych ostatnich klasa dekoracyjna drzwi znajduje się w Weronie, gdzie krawędzie szprosów oraz szyn są fazowane i karbowane. W okresie renesansu włoskie drzwi były dość proste, ale we Francji i w Niemczech było wręcz przeciwnie, drzwi były misternie wyrzeźbione, zwłaszcza w okresie Ludwika XIV i Ludwika XV, a czasami z cechami architektonicznymi, takimi jak kolumny i antablaury z frontonami i niszami. Podczas gdy we Włoszech tendencją było nadanie skali poprzez zwiększenie liczby paneli, we Francji wydaje się, że było odwrotnie, a jedno z wielkich drzwi w Fontainebleau, które są w dwóch skrzydłach, jest całkowicie wykonane, jakby składało się tylko z jednego wielkiego panelu. Najwcześniejszymi renesansowymi drzwiami we Francji są te z katedry św. Sauveura w Aix (1503), wszystkie rzeźbione w cedrze. Południowe drzwi katedry w Beauvais są pod pewnymi względami najwspanialsze we Francji – górne panele są wyrzeźbione w wysokim płaskorzeźbie, nad którymi znajdują się motywy figurek i zadaszenia.

Warto wspomnieć również drzwi kościoła w Gisors (1575), które są wyrzeźbione z figurami we wnękach podzielonych klasycznymi pilastrami nałożonymi na siebie. W St. Maclou w Rouen są wspaniale wyrzeźbione drzwi – te od Jeana Goujona mają figury we wnękach z każdej strony, a pozostałe w centrum. Pozostałe drzwi, prawdopodobnie około czterdzieści do pięćdziesięciu lat później, zostały wzbogacone płaskorzeźbami, figurami oraz pejzażami.