Deprecated: Funkcja Elementor\DB::is_built_with_elementor jest przestarzała od wersji 3.2.0! Zamiast jej proszę użyć Plugin::$instance->documents->get( $post_id )->is_built_with_elementor(). in /home/pikseoxo/domains/urbassc.pl/public_html/wp-includes/functions.php on line 5379
Inwestowanie: teoria i praktyka - URBASSC Nowoczesne wnętrza

Inwestowanie: teoria i praktyka

 

Nie trzeba być z wykształcenia ekonomistom, żeby móc w Polsce z powodzeniem inwestować. Wiele osób zastanawia się jak zacząć z różnych przyczyn. Jedni mają odłożoną sumę pieniędzy, którą chcieliby pomnożyć, inni karmili swoją wyobraźnię opowieściami o wielkich majątkach, których właściciele dorabiali się na kupnie groszowych akcji. Ogólny paradygmat mówi wprost, i nie ma tutaj podziały na sumę środków dostępnych do inwestowania, że inwestować można z każdym kapitałem i we wszystko.

Racjonalne i umiarkowane inwestowanie

jak zacząć inwestowaćKampanie marketingowe wszystkich największych giełd na świecie promują racjonalne i umiarkowane inwestowanie oparte na znajomości rynku oraz na inwestowaniu niewielkich pieniędzy, proporcjonalnych do naszych oszczędności – zalecają inwestowanie oszczędnościami. Ma to pomóc uniknąć sytuacji, w której inwestujemy środkami do życia. Dzięki temu potencjalni inwestorzy nie będą tracić fortun, a mogą skupić się na bezpiecznym i zrównoważonym inwestowaniu. Na pytanie: jak zacząć inwestować, odpowiadają: inwestujmy najwyżej połową zgromadzonych oszczędności, możemy zacząć już, w polskich realiach, od 1000 złotych. Starajmy się też jak najbardziej zdywersyfikować nasz portfel inwestycyjny. Nie inwestujmy wszystkich pieniędzy w jeden fundusz, w akcje jednej firmy, jeżeli inwestujemy na Giełdzie Papierów Wartościowych, ale starajmy się zróżnicować nasz portfel żeby zminimalizować ryzyko związane z nietrafioną inwestycją. Opiera się to na intuicji, że inwestując połowę naszych oszczędności inwestujemy w np. pięć podmiotów, z których co do każdego oczekujemy, że będzie to trafiona inwestycja. W przypadku niepowodzenia inwestycyjnego z jednym z podmiotów stracimy jedynie część środków, nie zaś ich całość. Oczywiście, mechanizm ten nie działa tak dobrze do inwestycji trafionych, gdyż wszystkie inwestycje musimy mieć trafne, nie zaś jedną. Pozwala to jednak zminimalizować ewentualne straty spowodowane nietrafionymi inwestycjami. Specjaliści, radzą również żeby inwestować w różnego rodzaju rynki: część pieniędzy ulokować na tradycyjnej giełdzie w obrocie akcjami, część zainwestować w obligację, a część np. w nieruchomości.

Jeden z najbardziej znanych teoretyków i praktyków inwestowania – Benjamin Graham, radzi żeby jak najmocniej dywersyfikować swoje inwestycje, a prawdziwe inwestowanie nazywa żmudną i długotrwałą pracą opartą na naukę rynku i naukę inwestowania. W jego teorii, a także w teoriach promowanych jako racjonalne inwestowanie, wielkie i szybkie fortuny są znane bardziej z filmów niż z realnych parkietów giełdowych.