Deprecated: Funkcja Elementor\DB::is_built_with_elementor jest przestarzała od wersji 3.2.0! Zamiast jej proszę użyć Plugin::$instance->documents->get( $post_id )->is_built_with_elementor(). in /home/pikseoxo/domains/urbassc.pl/public_html/wp-includes/functions.php on line 5379
Jak przygotować budynek na wybuch pożaru? - URBASSC Nowoczesne wnętrza

Jak przygotować budynek na wybuch pożaru?

W obecnych czasach znacznie więcej uwagi przykłada się do przestrzegania prawa ppoż niż jeszcze kilka lat wcześniej. W szcególnosći jednak dotyczy to budynków użyteczności publicznej, które sa pod tym katem szczególnie kontrolowane. Dlatego też musza być one dobrze przygotowane na wybuch ewentualnego pożaru.

Do czego służą pompownie ppoż?

pompownia przeciwpożarowaW obecnych czasach znacznie więcej uwagi przykłada się do kwestii przestrzegania prawa przeciwpożarowego. W szczególności dotyczy to jednak właścicieli, lub też zarządców budynków użyteczności publicznej. Wszystko dlatego, że w zarządzanych przez nich budynkach przebywa jednorazowo bardzo duża liczba ludzi. Może to powodować, że skutki pożaru w takich budynkach mogą być najtragiczniejsze. Właśnie dlatego też od właścicieli takich budynków wymaga się dbania o pozostawianie drożnych wyjść ewakuacyjnych, oraz odpowiedniej liczby gaśnic. Prócz tego, takie budynki musza być wyposażone w pomieszczenie które znane jest w prawie przeciwpożarowym jako pompownia przeciwpożarowa. Do czego służy takie pomieszczenie? Jest to specjalny obszar, w którym musza się znajdować hydranty przystosowane do celów przeciwpożarowych. Do nich strażacy będą mogli podłączyć sprzęt gaśniczy, bez narażania się na niebezpieczeństwo. Oczywiście, posiadanie takiej pompowni nie jest zawsze konieczne. Tak naprawdę jest to niezbędne jedynie w tych wypadkach, gdy wejście do danego budynku znajduje się w zbyt dużej odległości od najbliższego miejskiego, ulicznego hydrantu przeciwpożarowego. Zazwyczaj taka sytuacja dotyczy takich obiektów jak na przykład galerie handlowe, czy bardzo duże pod względem rozmiarów supermarkety. Jak trzeba dostosować pomieszczenie, aby spełniało ono wymogi pompowni? Przede wszystkim, musza się znajdować w nim co najmniej dwa hydranty, z czego jeden będzie używany w sytuacjach awaryjnych. Pomieszczenie to musi posiadać również sprawną, własną instalację oddymiającą, aby umożliwić strażakom wejście do tego pomieszczenia i przebywanie w nim nawet gdy dookoła szaleje pożar. Dlatego również pomieszczenie to musi posiadać izolacje, dzięki której będzie posiadało cechy pomieszczenia ogniotrwałego.

Od właścicieli dużych obiektów użyteczności publicznej wymaga się szczególnej uwagi, jeżeli chodzi o przestrzeganie prawa przeciwpożarowego. Wszystko dlatego, że w tego typu budynkach przebywa jednocześnie bardzo wielu ludzi. Dlatego tez tak ważne jest, by zatroszczyć się o ich bezpieczeństwo i przygotować dany budynek na ewentualny wybuch pożaru. Ważne jest wyposażenie obiektu w gaśnice oraz odpowiednia ilość wyjść ewakuacyjnych.