Deprecated: Funkcja Elementor\DB::is_built_with_elementor jest przestarzała od wersji 3.2.0! Zamiast jej proszę użyć Plugin::$instance->documents->get( $post_id )->is_built_with_elementor(). in /home/pikseoxo/domains/urbassc.pl/public_html/wp-includes/functions.php on line 5379
Jakie są kody chemicznych odpadów niebezpiecznych? - URBASSC Nowoczesne wnętrza

Jakie są kody chemicznych odpadów niebezpiecznych?

 

Co jakiś czas u mnie w bloku jest odbiór odpadów niebezpiecznych. Jest on niezależny od odbioru pozostałych śmieci i odpadków. Należy wtedy wystawić przed drzwi wejściowe odpowiednio opisane worki. Firma zabiera takie odpadki, tylko wtedy kiedy są odpowiednio opisane i ma pewność, że w workach znajdują się faktycznie takie odpady jak zadeklarowane. Do opisów poszczególnych odpadów niebezpiecznych służą odpowiednie kody. Musiałem sprawdzić i dowiedzieć się jaki kod, odpowiada za jakie śmieci.

Znalazłem listę kodów odpadów niebezpiecznych

chemiczne odpady niebezpieczne - kodyU mnie w domu przez ostatni czas uzbierało się sporo chemicznych odpadów niebezpiecznych. Mało kto wie, że do odpadów niebezpiecznych liczą się nie tylko elektrośmieci i zużyte baterie czy akumulatory, ale także leki, medykamenty, chemikalia medyczne, a także podciśnieniowe opakowania od dezodorantów czy kosmetycznych aerozoli. Wszystkie wyżej wymienione rzeczy miałem w domu i musiałem się ich pozbyć. Musiałem znaleźć odpowiednie kody, żeby opisać moje worki ze śmieciami. A przede wszystkim, żeby wiedzieć jak je odpowiednio posegregować. Warto co jakiś czas sprawdzać takie kody, ponieważ ich lista co jakiś czas jest aktualizowane przez rząd. Aby znaleźć poszukiwane przeze mnie kody skorzystałem z przeglądarki internetowej. Wpisałem w wyszukiwarkę frazę: chemiczne odpady niebezpieczne – kody i od razu znalazłem listę. Kod najczęściej składa się z sześciu cyfr. Aby szybko znaleźć odpowiedni dla nas kod, powinni najpierw sprawdzić do jakiej grupy odpadów zaliczany nasze śmieci. Najwięcej miałem w domu lekarstw. Zgodnie z aktualnym spisem kodów leki znajdują się w grupie kodów 18 01 natomiast pozostałe dwie cyfry zależą od tego z jakimi medykamentami czy innymi odpadkami medycznymi mamy do czynienia. W ten sposób można łatwo i szybko znaleźć kod odpowiedni do każdego odpadku. U mnie w bloku worki nie muszą być, aż tak dokładnie rozpisane, ważne tylko aby nie mieszać ze sobą poszczególnych grup odpadków na przykład leków i baterii. Jednakże jeżeli ktoś prowadzi własny biznes na przykład przychodnię zdrowia, powinien mieć wiedzę na ten temat.

Zastosowanie odpowiednich kodów na odpadki chemiczne pozwalała na odpowiednią ich utylizację. Każda substancja chemiczna powinna być w odpowiedni sposób poddana utylizacji, tak aby w jej trakcie nie ulatniały się trujące substancje do środowiska, lub ulatniały się w jak najmniejszym stopniu. Jest to ważne, ponieważ nielegalne jest nieodpowiednie utylizowanie takich odpadków. Listy z kodami są ogólnie dostępne i jeśli planujemy poddać coś utylizacji warto zapoznać się z taką listą.