Deprecated: Funkcja Elementor\DB::is_built_with_elementor jest przestarzała od wersji 3.2.0! Zamiast jej proszę użyć Plugin::$instance->documents->get( $post_id )->is_built_with_elementor(). in /home/pikseoxo/domains/urbassc.pl/public_html/wp-includes/functions.php on line 5379
Jakie witaminy podawać koniom starszym? - URBASSC Nowoczesne wnętrza

Jakie witaminy podawać koniom starszym?

Konie powyżej 18 roku życia, to już starsze osobniki, które mają utrudnione utrzymanie odpowiedniej masy ciała. Spowodowane jest to gorszym stanem uzębienia, który nie pozwala na dokładne przeżuwanie pokarmu oraz fakt, że organizm konia nie absorbuje  już tak łatwo składników odżywczych obecnych w paszy. Dobór odpowiednich witamin dla koni starszych może pomóc w przywróceniu im właściwej wagi, aby nadal mogły cieszyć się dobrą kondycją.

Ważne witaminy w diecie koni starszych.

witaminy dla koni starszychU koni starszych bardzo ważne jest pilnowanie ich stanu zdrowia i sprawdzenie co może być przyczyną gorszego samopoczucia. Spadek wagi, który nie ma żadnego konkretnego powodu powinien być zbadany przez lekarza weterynarii, który po przeprowadzeniu badania krwi, kału i moczu może wykluczyć ewentualne choroby oraz zarobaczenie. Jeżeli koń ma problem z przeżuwaniem karmy, nie będzie dostarczał organizmowi wszystkich niezbędnych składników odżywczych. W takim wypadku najlepszym wyborem będą witaminy dla koni starszych, które mogą zapełnić braki w składnikach potrzebnych do prawidłowego działania organizmu. Najczęściej potrzebują one witamin B i K, których nie wchłaniają już tak dobrze po spożyciu paszy objętościowej. Podobnie z suplementacją witaminy C, która u starszych koni produkuje się znacznie wolniej. Jest potrzebna do zachowania zdrowia i witalności, dobrze więc dodawać ją do pokarmu konia. Jeżeli nie pobiera on już siana, co często zdarza się u starszych osobników, warto dołączyć do jego diety granulat z traw lub sieczkę, który doda jego organizmowi trochę naturalnych składników. Poza tym dobrze jest podawać mu zalecone przez lekarza probiotyki, które wspomogą pracę układu trawiennego, z którą koń w starszym wieku również może mieć problemy. Minerały, które powinny dodatkowo znaleźć się w diecie konia starszego to wapń, fosfor oraz magnez, ponieważ odgrywają one ważną rolę w funkcjonowaniu mięśni i kości. Dodatkowo cynk i selen sprawią, które jako pierwiastki śladowe nie są absorbowane przez konia starszego w takich ilościach jak przez konie młodsze.

Aby zachować prawidłowy poziom składników odżywczych w diecie konia starszego należy podawać mu dodatkowe witaminy, minerały oraz pierwiastki śladowe. Koń w starszym wieku ma większe problemy z absorbowanie tego co dla niego najlepsze prosto z pożywienia, ważne jest więc aby pomóc mu zachować witalność i zdrowie, na które nadal zasługuje. Wybór odpowiednich witamin dla koni starszych pomoże im w powrocie do odpowiedniej wagi i siły.