Deprecated: Funkcja Elementor\DB::is_built_with_elementor jest przestarzała od wersji 3.2.0! Zamiast jej proszę użyć Plugin::$instance->documents->get( $post_id )->is_built_with_elementor(). in /home/pikseoxo/domains/urbassc.pl/public_html/wp-includes/functions.php on line 5379
Konturowa farba do odzieży - URBASSC Nowoczesne wnętrza

Konturowa farba do odzieży

Malowanie na odzieży stało się bardzo popularnym trendem w ostatnich latach. Co niektórzy artyści zajmują się zawodowo malowaniem obrazów głównie na koszulkach i trampkach, ale również na innych elementach garderoby. Najmodniejsze są wyraziste grafiki o widocznych konturach. Czym jednak takie kontury malować? Czy wystarczą do tego uniwersalne farby do tkanin? Otóż nie. Farby konturowe są nieco inne od tych do wypełnień, czy tła. O tym czym się charakteryzują i jak malować kontury opowiem w dalszej części artykułu.

Jak i czym malować kontur?

konturowa farba do tkaninFarby przeznaczone do konturu występują tylko i wyłącznie w kolorze czarnym. Jakie mają jednak właściwości i czym się różnią od tych tradycyjnych? Konturowa farba do tkanin jest przede wszystkim gęstsza od uniwersalnej. Ktoś mógłby zapytać: „Dlaczego?”. Powód jest bardzo prosty. Chodzi o to, by kontur nie rozmywał się. Rzadsze farby mogą „wpłynąć” w strukturę materiału i dać efekt rozmazania. O ile nie ma to znaczenia przy wypełnieniu, o tyle przy konturze już tak. Kontur musi być bowiem ostry i wyrazisty, tam nie ma miejsca na jakiekolwiek rozmazanie. Dlatego warto się w taką farbę zaopatrzyć, jeśli planujemy malować na odzieży graficzne wzory. W sklepach z artykułami do plastyków, gdzie możemy farby do tkanin zakupić, specjalna farba do konturów z pewnością będzie opisana, czy to w nazwie przedmiotu, czy specyfikacji produktu. Zwracajmy uwagę również na angielskie oznaczenia, czasem nie jest to napisane po polsku, ale opisane tekstem „contour” lub „outlines”. Do malowania konturów musimy też zaopatrzyć się w wystarczająco cienki pędzelek, a jego grubość dostosować do rozmiaru tkaniny, na której będziemy malować. Jeśli chcemy, by kontur był gruby i wyrazisty, a nie mamy jeszcze wprawy, najlepiej jeśli najpierw obrysujemy wzór cienką linią. Musi on być bowiem równej grubości na całym obrazku, inaczej ten traci swój kształt. Kontury malujemy zawsze łagodnymi, pojedynczymi, ale długimi pociągnięciami pędzla, by uniknąć efektu poszarpania.

Farby do malowania konturów są bardzo mocno napigmentowane i absolutnie nie należy ich rozcieńczać z wodą. Są równie trwałe jak uniwersalne farby do tkanin i zachowują swój kolor pomimo prania. Dobrej jakości konturowe farby do tkanin znaleźć można już w średniej półce cenowej. To nie jest wielki wydatek, tej farby nie potrzeba mieć dużo, zużywa się ją w niewielkich ilościach, a warto w nią zainwestować. Farb do konturów nie potrzebujemy jednak kiedy malujemy na odzieży mniej graficzne, a bardziej tradycyjne obrazy.