Deprecated: Funkcja Elementor\DB::is_built_with_elementor jest przestarzała od wersji 3.2.0! Zamiast jej proszę użyć Plugin::$instance->documents->get( $post_id )->is_built_with_elementor(). in /home/pikseoxo/domains/urbassc.pl/public_html/wp-includes/functions.php on line 5379
Len - materiał na stroje historyczne - URBASSC Nowoczesne wnętrza

Len – materiał na stroje historyczne

Len był podstawowym i niezbędnym materiałem dla każdego rekonstruktora, zajmującego się odtwarzaniem wczesnego średniowiecza. Oprócz wełny, tkanina lniana była bowiem jedynym materiałem z którego rzemieślnicy wykonywali stroje, i dzięki dość dobrej dostępności, była bardziej popularna od wspomnianej wełny, lepiej nadając się do wykonywania strojów które noszone miały być w cieplejsze dni.

Tkaniny lniane do szycia stroju historycznego

len tkanina - cenaStały problem z materiałami pojawiał się zawsze przed rozpoczęciem sezonu, gdy większość z nas zajmowała się naprawą stroju, lub też szyciem nowego. W lokalnych sklepach z tekstyliami czysty len zazwyczaj nie był w ogóle w ofercie, gdyż sklepy takie zazwyczaj oferowały materiały syntetyczne, lub bardziej nowoczesne mieszanki, które do naszych strojów nie nadawały się w ogóle. Ten sam problem pojawiał się również w internetowych sklepach, mimo nierzadko dość obszernej oferty. Na szczęście, wielu kolegów rekonstruktorów postanowiło owe braki zapełnić, zakładając własne internetowe sklepy z materiałami przeznaczonymi głównie do wykonywania strojów historycznych. Oczywiście, najbardziej dostępnym i najczęściej spotykanym materiałem był len tkanina – cena za metr materiału uzależniona była głównie od gramatury, gdyż grubsze tkaniny zazwyczaj kosztowały więcej. Większość takich sklepów miała bardzo imponującą ofertę, składającą się zarówno z prostych tkanin, jak i z materiałów tkanych w diament lub jodełkę, które były poza owymi sklepami niemal niespotykane, poza okazjonalnymi kramami na imprezie historycznej, a które zazwyczaj służyły do wykonywania najbardziej reprezentacyjnych, bogatych strojów. Równie poszukiwane były tkaniny naturalnie barwione. Duże zainteresowanie owymi tkaninami wywołane było przede wszystkim szerokim zastosowaniem samego materiału. Len mógł być bowiem użyty do szycia koszul i spodni, gdzie przydawały się głównie materiały o mniejszej gramaturze, które były wygodniejsze do noszenia w gorące dni, nie nagrzewając się tak szybko jak wełna.

Len również chłonął wodę w o wiele mniejszym stopniu niż wełna i mógł być wysuszony bardzo szybko, co zdecydowanie przydawało się podczas imprez odbywających się podczas złej pogody. Największe zainteresowanie tkaniny lniane zawdzięczały jednak niskiej cenie, gdyż w porównaniu do materiałów wełnianych, były one niemal o połowę tańsze, będąc materiałem atrakcyjnym dla rzemieślników i twórców strojów, którzy nierzadko zaopatrywali się w hurtowe ilości materiału, surowego lub barwionego.