Deprecated: Funkcja Elementor\DB::is_built_with_elementor jest przestarzała od wersji 3.2.0! Zamiast jej proszę użyć Plugin::$instance->documents->get( $post_id )->is_built_with_elementor(). in /home/pikseoxo/domains/urbassc.pl/public_html/wp-includes/functions.php on line 5379
Listwy MDF do starych budynków - URBASSC Nowoczesne wnętrza

Listwy MDF do starych budynków

Wśród materiałów wykończeniowych prawdziwą furorę w ostatnich latach robią listwy MDF. Wynika to z kilku czynników. Przede wszystkim ten typ listew prezentuje się bardzo estetycznie, są dość wytrzymałe, a przy tym znacznie tańsze niż listwy z litego drewna. Listwy dostępne są w różnych wymiarach, węższe, szersze, niskie i wysokie. Można kupić zarówno minimalistyczne ćwierćwałki, jak też wysokie, bardzo ozdobne cokoły, pasujące do wysokich, eleganckich pomieszczeń.

Jak dopasować listwy MDF do starego budynku?

estetyczne listwy mdfSpora część Polaków mieszka w kamienicach bądź w innych budynkach, które mają już swoje lata. Dość powszechnym problemem w takich budynkach jest podwyższony poziom wilgoci, który może wynikać np. z niewłaściwej izolacji przed wilgocią. Należy zatem tak dobrać wszelkie materiały, w tym i listwy, aby wilgoć z biegiem czasu ich nie uszkodziła. Należy także brać pod uwagę, że jeśli w takim miejscu wykonujemy generalny remont (włącznie z posadzkami czy kładzeniem nowych tynków na ściany), to poziom wilgoci także będzie podwyższony przez kilka miesięcy po zakończeniu prac. W takich sytuacjach zaleca się wybrać listwy MDF wilgocioodporne, które są dodatkowo zabezpieczone przez destrukcyjnym wpływem wilgoci. Warto układać je w każdym pomieszczeniu w starych budynkach, nadają się nawet do łazienek czy kuchni. Wybór modeli jest właściwie tak samo duży, jak w przypadku zwykłych listew, zatem nie ma obawy, że trudno będzie znaleźć odpowiadające nam cokoły. Z pewnością znajdziemy estetyczne listwy MDF, które będą pasowały do stylu urządzania wnętrz. W przypadku bardzo wysokich czy przestronnych pomieszczeń zaleca się wybór wysokich cokołów, które pozwalają optycznie pomniejszyć wnętrze. Niewątpliwie też będą stanowiły dla niego dodatkową dekorację. Takie listwy możemy pozostawić w standardowym, białym kolorze albo też przemalować, aby lepiej pasowały do danej aranżacji. Można wykorzystać ten sam kolor, którym pokryte są ściany albo zdecydować się na coś kontrastowego, co ożywi całe pomieszczenie.

Listwy z MDF należy malować po ułożeniu. Można także zamówić listwy kolorowe, większość producentów maluje listwy na dowolny kolor z palety RAL, jeśli tylko zamówimy odpowiednią ilość sztuk, bądź łączną długość listew. Takie rozwiązanie pozwala nam zaoszczędzić sporo czasu i pracy, co przy remoncie jest nie bez znaczenia. Oczywiście trzeba pamiętać, aby przed ułożeniem pozostawić listwy na dzień lub dwa w pomieszczeniu, by wyrównał się w nich poziom wilgoci. Dzięki temu materiał nie będzie się już rozszerzał ani kurczył.