Deprecated: Funkcja Elementor\DB::is_built_with_elementor jest przestarzała od wersji 3.2.0! Zamiast jej proszę użyć Plugin::$instance->documents->get( $post_id )->is_built_with_elementor(). in /home/pikseoxo/domains/urbassc.pl/public_html/wp-includes/functions.php on line 5379
Najgroźniejsze szkodniki niszczące kukurydze w Polsce - URBASSC Nowoczesne wnętrza

Najgroźniejsze szkodniki niszczące kukurydze w Polsce

Osoby zajmujące się uprawą kukurydzy często stają przed poważnym zagrożeniem, jakim są szkodniki. Zbyt późne podjęcie działań lub zignorowanie ich obecności może doprowadzić do fatalnych w skutkach konsekwencji. Zazwyczaj plony, na których znajdują się szkodniki, w niedługim odstępie czasu zaczną stopniowo obumierać. Co więcej, szkodniki błyskawicznie się rozmnażają i przemieszczają, niszcząc nawet całe uprawy. Jest kilka typów takich szkodników, które generują spore problemy i straty rolnikom.

Sposób zwalczania szkodników kukurydzy

szkodniki kukurydzy w PolsceDo popularnych intruzów, które zagrażają uprawom kukurydzy, można zaliczyć między innymi drutowce, ploniarki zbożowe oraz mszyce. Według badań jest aż ponad 50 różnych gatunków szkodników, które mogą niszczyć plony kukurydzy. Zaliczają się do nich również urazki kukurydziane, stonki kukurydziane oraz najczęściej pojawiające się omacnice prosowianki. Rolnicy nie są jednak bezradni, gdyż w ich ręce trafiły biologiczne i chemiczne preparaty, które ułatwiają pozbycie się niechcianych owadów i innych szkodników. W przypadku stonki kukurydzianej dobrym wyborem będzie zastosowanie nicieni, które kojarzone są z pasożytami, jednak skutecznie są w stanie pozbyć się szkodników jeszcze w stadium larwalnym w ziemi. Zapobiega się tym samym rozwojowi stonki oraz unika się stosowania środków chemicznych. Omacnica prosowianka również może zostać zwalczana preparatami biologicznymi, jednak w jej przypadku idealnie sprawdzi się kruszynek. Jest to owad, którego można rozmieścić na kilka sposobów na swoim polu uprawnym. Aby przeżyć, będzie musiał składać swoje jaja w jajach innych owadów, którymi w tym przypadku będą omacnice prosowianki. Tym sposobem kruszynek zapobiega rozwojowi szkodnika i z czasem całkowicie go wytępia oraz sam wymiera. Szkodniki kukurydzy w Polsce potrafią być przewidywalne, lecz nie obejdzie się bez zastosowania specjalnych narzędzi do ich wykrywania. W przypadku omacnicy można znaleźć w sklepach specjalne pułapki świetlne, które będą stanowiły dla rolnika świetne wsparcie.

Warto zapoznać się z metodami stosowania preparatów biologicznych, aby działały one prawidłowo. W przypadku dużych pól, na których zauważono obecność omacnicy prosowianki, może być konieczność zastosowania drona i specjalnych kulek z larwami kruszynka. Na mniejszych obszarach dobrym wyborem będą zawieszki. O dostępnych preparatach, sposobach ich użycia oraz właściwościach każdego z nich można znaleźć wiele informacji na różnych stronach internetowych i w sklepach.