Deprecated: Funkcja Elementor\DB::is_built_with_elementor jest przestarzała od wersji 3.2.0! Zamiast jej proszę użyć Plugin::$instance->documents->get( $post_id )->is_built_with_elementor(). in /home/pikseoxo/domains/urbassc.pl/public_html/wp-includes/functions.php on line 5379
Nawożenie jesienne truskawek - URBASSC Nowoczesne wnętrza

Nawożenie jesienne truskawek

Uprawa truskawek cieszy się w Polsce dużą popularnością. Ta roślina nie ma dużych wymagań glebowych, a koszt założenia plantacji jest niewielki. Istotnym elementem w uprawie jest nawożenie roślin i ich pielęgnacja. Odpowiednie nawożenie przez cały rok zapewni nam zebranie najlepszej jakości plonów i optymalny rozwój roślin. Jakość i ilość zebranego plonu w dużej mierze zależy od nawożenia startowego, działań pielęgnacyjnych podjętych w późniejszych etapach rozwoju krzewu, podczas zbiorów oraz bezpośrednio po ich zakończeniu.  

Jak nawozić truskawki jesienią?

uprawa truskawek - nawożenie jesienneTruskawki ,,planują’’ następny zbiór już sierpniu, kolejne nawożenie wykonujemy zazwyczaj po zbiorach, czyli latem. Pielęgnacja podjęta po zbiorach będzie miała wpływ przyszłoroczny plon i kondycję krzewów. Po zbiorach roślina wytwarza korony boczne, a w sierpniu i wrześniu zawiązuje pąki kwiatowe. Szczególnie ważne jest uzupełnienie azotu, potasu, fosforu, wapnia i magnezu. Uprawa truskawek – nawożenie jesienne ułatwi roślinom wytworzenie nowych pędów i liści po przyjęciu, a także nowych pąków kwiatowych. Możemy zastosować kompost lub nawozy mineralny, które dostarczą im odpowiednich składników odżywczych i minerałów. Pamiętajmy, aby nie podawać roślinom nawozów azotowych nie później niż do połowy sierpnia. Jesienią azot nie będzie w stanie pobudzić roślin i przeszkodzi im w przygotowaniach do przezimowania. Warto zastosować nawozy bezazotowe, które uzupełnia glebę w fosfor i potas – te pierwiastki poprawią mrozoodporność roślin i pomogą przygotować się im do zimy. Polecanym nawozem ekologicznym jest mączka bazaltowa. Zawiera ona wiele minerałów oraz krzemionkę, która uodparnia truskawki na choroby. W przypadku nawożenia potasem warto zastosować nieduże dawki soli potasowej. Zawarty w niej chlor szybko zostanie wypłukany przez deszcze i nie powstanie ryzyko jego akumulacji, co doprowadza do niszczenia korzeni.  Opryski należy wykonać po około 2 – 3 tygodniach po zbiorach, pomoże to w ograniczeniu występowania szkodników, chorób oraz chwastów. 

Istotnym aspektem wpływającym na dalsze plonowanie jest nawadnianie. Niedostatek powoduje silne drobnienie owoców, a niejednokrotnie doprowadza do zasychania roślin. Zapewnienie odpowiedniej wilgoci gleby jest szczególnie ważne w okresie plonowania i wzrostu. Nawadnianie może zwiększyć zbiory nawet o 50%. Deszczowanie wymaga zwiększenia ochrony przed chorobami. Lepsza będzie metoda kropelkowa, która pomaga w utrzymaniu odpowiedniej wilgotności, a woda nie spada na liście.