Deprecated: Funkcja Elementor\DB::is_built_with_elementor jest przestarzała od wersji 3.2.0! Zamiast jej proszę użyć Plugin::$instance->documents->get( $post_id )->is_built_with_elementor(). in /home/pikseoxo/domains/urbassc.pl/public_html/wp-includes/functions.php on line 5379
Nowoczesna roleta zabezpieczająca - URBASSC Nowoczesne wnętrza

Nowoczesna roleta zabezpieczająca

Rolety przeciwpożarowe, które wykorzystywane były w wielu obiektach handlowych i przemysłowych miały przede wszystkim za zadanie ograniczenie dostępu do miejsc objętych ogniskami pożarowymi osobom nieupoważnionym. W wielu przypadkach nie różniły się wcale od rolowanych krat, a zdarzało się iż były czasem przez takowe całkowicie zastępowane. Proste rolety nie były jednak zbyt funkcjonalne, zwłaszcza na zaawansowanych technologicznie obiektach, gdzie często utrudniały przeprowadzanie interwencji straży pożarnej.

Nowoczesne rolety bezpieczeństwa do dużych obiektów

najlepsze rolety przeciwpożaroweZdarzało się bowiem, iż rolety uniemożliwiały dostęp do miejsc objętych pożarem, aczkolwiek wcale nie ograniczały możliwości jego rozprzestrzeniania. Podczas gdy owe proste rolety były w dalszym ciągu używane w obiektach komercyjnych o łatwo dostępnych drogach ewakuacyjnych, nowoczesne obiekty przemysłowe wymieniały je na obecnie najlepsze rolety przeciwpożarowe, znacznie bardziej funkcjonalne i zaawansowane. Nowoczesne rolety były bowiem w całości ogniotrwałe i żaroodporne, nie poddając się działaniu ani bezpośredniego kontaktu z ogniem, ani też wysokim temperaturom. Wszystkie posiadały również doszczelnienie, dzięki któremu rozprzestrzenianie się ognisk pożarowych do miejsc odciętych za ich pomocą było znacznie bardziej ograniczone. Nie przepuszczały one również szkodliwego dymu i oparów powstałych w wyniku spalania, ułatwiając ewakuację oraz zwiększając poziom bezpieczeństwa w pomieszczeniach wolnych od zagrożenia pożarowego.  Nowoczesne rolety były podłączane zazwyczaj do centralnego systemu sterowania obiektu, oraz do alarmu przeciwpożarowego, dzięki czemu były całkowicie automatyczne, ale również autonomiczne, samoczynnie opuszczając lub podnosząc bramy w razie wystąpienia zagrożenia, jak również po odwołaniu alarmu. Niektóre odmiany rolet posiadały własny zapas zasilania w razie utraty zewnętrznego źródła prądu, choć wszystkie modele mogły być otwierane czy zamykane ręcznie.

Często wyposażane były w awaryjne zwolnienie mechanizmu, powodujące wysunięcie rolety z prowadnic w razie konieczności błyskawicznego odblokowania przejścia lub awarii mechanizmu z jakiegokolwiek powodu. Rolety te często były wykonywane na wymiar przejścia, w którym miały być zamontowane, choć istniały również odmiany o szerokości i wysokości dopasowanej do najczęściej stosowanych wymiarów korytarzy. Najczęściej używane odmiany rolet posiadały również znaki ostrzegawcze, malowane fabrycznie za pomocą farby ogniotrwałej, choć dostępne były również odmiany mogące być dowolnie oznakowanymi.