Deprecated: Funkcja Elementor\DB::is_built_with_elementor jest przestarzała od wersji 3.2.0! Zamiast jej proszę użyć Plugin::$instance->documents->get( $post_id )->is_built_with_elementor(). in /home/pikseoxo/domains/urbassc.pl/public_html/wp-includes/functions.php on line 5379
Opieka nad straszą osobą - URBASSC Nowoczesne wnętrza

Opieka nad straszą osobą

Starość nie jest łatwym okresem w życiu, gdyż wiąże się z wieloma problemami natury zdrowotnej. Nie mamy już tylu sił, a często nawet chęci do życia brak. Osoby, które ze względu na swój stan zdrowia nie są w stanie samodzielnie funkcjonować, muszą być pod stałą opieką rodziny, lub specjalnych opiekunów. Osoby, które są ciężko chore i wymagają stałej opieki medycznej, muszą resztę życia spędzić w szpitalu, lub specjalnym ośrodku.

Gdzie znaleźć opiekunkę dla starszej osoby?

opiekunka osób starszychKażdy z nas doświadczy sytuacji, kiedy rodzice staną się osobami w podeszłym wieku i będą wymagali opieki. Niektórzy mogą się cieszyć dobrym zdrowiem do końca swoich dni, ale inni ze względu na stan zdrowia, będą wymagali stałej opieki, gdyż sami nie będą mogli radzić sobie z codziennymi sprawami. W Polsce większość osób albo samodzielnie się opiekuje rodzicami, albo wynajmuje wykwalifikowaną opiekunkę, choć to ma miejsce zdecydowanie rzadziej. W Niemczech opiekunka osób starszych jest bardzo często zatrudniana przez bliskich, dla matki, albo babci, ponieważ większość osób nie jest w stanie podjąć się codziennej opieki. Bardzo często do naszego sąsiada wyjeżdżają kobiety w wieku od czterdziestu do nawet sześćdziesięciu lat, aby opiekować się starszymi osobami, bo jest to dobrze płatna praca ze względu na różnice walutowe. Jednak nie każdy może pracować w takiej formie, ponieważ praca ta wymaga posiadania pewnych cech charakteru. Trzeba być przede wszystkim otwartym na ludzką krzywdę i chcieć nieść pomoc osobom słabszym. Przydaje się cierpliwość i wyrozumiałość, gdyż opieka nad starszą osobą bywa trudna ze względu na charakter. Większość osób w podeszłym wieku jest mało elastyczna i raczej chcą, aby wszystko się odbywało po ich myśli, więc jeżeli podopieczny jest w stanie mówić i się ruszać, to na pewno będzie stanowczo odmawiać wykonania czegoś, na co nie ma ochoty. Do zadań opiekunki należy przede wszystkim karmienie, ubieranie i zajmowanie czasu starszej osobie. Bywa, że trzeba ją umyć, a nawet zrobić pranie, czy posprzątać w domu. 

Jako opiekunka można pracować na czarno, ponieważ wiele osób umieszcza ogłoszenie w tej sprawie w internecie i chcą najniższym kosztem znaleźć kogoś do opieki nad starszą osobą. Jeżeli chcemy pracować legalnie na umowę o pracę, to trzeba się udać do agencji pracy, która pośredniczy w zawarciu takiej umowy i zapewnia stałe wynagrodzenie oraz opłacanie podatków i składek społecznych. W tym charakterze jest szczególnie opłacalna praca za zachodnia granicą w Niemczech.