Deprecated: Funkcja Elementor\DB::is_built_with_elementor jest przestarzała od wersji 3.2.0! Zamiast jej proszę użyć Plugin::$instance->documents->get( $post_id )->is_built_with_elementor(). in /home/pikseoxo/domains/urbassc.pl/public_html/wp-includes/functions.php on line 5379
Polecane filamenty do użytku domowego - URBASSC Nowoczesne wnętrza

Polecane filamenty do użytku domowego

Drukowanie 3D jest coraz powszechniejsze i wykracza znacząco ponad dotychczasowe zastosowania produkcyjne. Wiele osób decyduje się zakupić własną drukarkę do domu, która, chociaż zdecydowanie mniej wydajna niż drukarki 3D stosowane w przemyśle, pozwala wydrukować niemal wszystko, na co pozwala wyobraźnia. Aby jednak używać drukarki 3D w domu, konieczny jest zakup także niezbędnych do niej akcesoriów.

Jaki filament do drukarki 3D wybrać?

filamentyAby w ogóle myśleć o drukowaniu w 3D, oprócz drukarki, konieczne jest dokupienie niezbędnych materiałów do wydruku. Surowce używane w drukarkach trzy znane są jako filamenty i występują w wielu różnych rodzajach, w zależności od tego, do drukowania jakich materiałów czy przedmiotów mogą być stosowane. Przy zakupie drukarki producent powinien dołączyć niezbędny pakiet filamentów na start, ale będzie ich niewielka liczba, która posłuży nam raczej do przetestowania możliwości naszej drukarki. Kupując filamenty trzeba pamiętać, że główne ich różnice wynikają z różnych tworzyw, z jakich zostały wyprodukowane. Można więc wyróżnić filamenty ABS, PLA, PET, NYLON i wiele, wiele innych. Do użytku domowego używa się najczęściej dwóch pierwszych filamentów. Wpływ na to ma przede wszystkim ich najniższa cena oraz najszersza dostępność, ale nie tylko. Filamenty tego typu są bardziej dostosowane do drukarek domowych, ponieważ do ich używania nie jest wymagana oddzielna komora robocza, w którą mniejsze drukarki zazwyczaj nie są wyposażone. Trzeba bowiem pamiętać, że proces wydruku polega tak naprawdę na stapianiu tworzywa z którego składa się filament i większość z nich podczas tego procesu wytwarza szkodliwe związki, przed którymi chronić ma właśnie komora robocza. Filamenty takie jak ABS emitują zdecydowanie najmniejsza ilość tego typu cząsteczek, więc mogą być z powodzeniem używane do mniejszych drukarek 3D. Bardzo ważna kwestią jest wspomniana dostępność. Jeżeli będziemy chcieli używać do wydruku 3D innych filamentów, może nam się skończyć zapas tego materiału, bo nie są one dostępne powszechnie w sklepach. Wyjątkiem jest tu oczywiście filament typu ABS, który bez problemu zakupimy niemal w każdym sklepie z akcesoriami do drukarek lub sprzętem i akcesoriami do biura.

Obecnie da się już kupić drukarkę 3D, gdyż jej ceny znacząco spadły, więc zaopatrzenie się w nią przez osobę prywatną nie jest zbyt dużym obciążeniem dla portfela. Należy jednak pamiętać o tym, że sama drukarka nie wystarczy, jeżeli chcemy często z niej korzystać. Konieczny będzie również zakup niezbędnych akcesoriów, które umożliwią nam drukowanie w technologii 3D.