Deprecated: Funkcja Elementor\DB::is_built_with_elementor jest przestarzała od wersji 3.2.0! Zamiast jej proszę użyć Plugin::$instance->documents->get( $post_id )->is_built_with_elementor(). in /home/pikseoxo/domains/urbassc.pl/public_html/wp-includes/functions.php on line 5379
Praktyczne automatyczne nawadnianie ogrodu - URBASSC Nowoczesne wnętrza

Praktyczne automatyczne nawadnianie ogrodu

Ogród to nie tylko przyjemność, ale także obowiązek. Choć każdy właściciel ogrodu bardziej lub mniej lubi czynności pielęgnacyjne, niektóre z nich mogą być uciążliwe lub naprawdę czasochłonne. Mowa tu o podlewaniu roślin w ogrodzie. Jeśli teren jest duży, a roślin sporo, podlewanie zajmuje dużo czasu i staje się przykrym obowiązkiem. Nie wspominając już o wysokim zużyciu wody. Jak podlewać ogród łatwo i ekonomicznie?

Zalety instalacji do nawadniania

profesjonalne instalacje nawadniająceDeszcz nie zawsze zaspokaja zapotrzebowanie na wodę naszych roślin ogrodowych czy nawet zwykłych trawników. Jeśli grunty są dobrze przepuszczalne, woda bardzo szybko wchłania się w głębsze partie ziemi, a płytko osadzony system korzeniowy nie ma możliwości z niej skorzystać. Klimat w naszym kraju wcale w tym nie pomaga, ponieważ okresy suszy są coraz dłuższe, a większość opadów jest gwałtowna, ale krótka, co nie ratuje sytuacji. Dodatkowo coraz cieplejsze i suche, bezśnieżne zimy sprawiają, że wiosną ziemia jest bardzo wysuszona. Podlewanie roślin ogrodowych jest zatem koniecznością. Obecnie coraz więcej właścicieli ogrodów decyduje się na profesjonalne instalacje nawadniające, które sprawiają, że podlewanie w zasadzie znika z listy obowiązków. Taka instalacja, oprócz oszczędności czasu pozwala nam również zaoszczędzić na wodzie. Ręczne podlewanie najczęściej wiąże się z dość intensywnym zużyciem wody, natomiast profesjonalne instalacje nawadniające dozują roślinom tylko tyle wody, ile naprawdę jest im potrzebne, w taki sposób, w jaki lubią najbardziej. Cała instalacja może składać się z kilku lub kilkunastu nitek nawadniających różnego rodzaju, w zależności od wymagań roślin. Każda nitka to przewód doprowadzający wodę oraz rurka zakończona zraszaczami lub linia kroplująca. Zraszacze używane są do nawadniania trawników, krzewów, rabat bylinowych czy ogrodów warzywnych. Linie kroplujące  natomiast rozkładane są pomiędzy rośliny, które preferują podlewanie wprost do systemu korzeniowego, najczęściej między rabaty roślin kwitnących, ale także w warzywnikach.

System nawadniania ogrodu może być uruchamiany przez nas manualnie lub tez działać zupełnie automatycznie. Drugie rozwiązanie pozwala nam zupełnie zapomnieć o podlewaniu ogrodu, wystarczy jedynie zaprogramować sterownik, który w odpowiednich dniach i godzinach będzie kierował pracą elektrozaworów. Programator umożliwi nam zaplanowanie nawadniania w godzinach nocnych, kiedy parowanie wody z gruntu jest znikome. Zakup dodatkowych czujników deszczu pozwoli natomiast na jeszcze bardziej oszczędną pracę instalacji.