Deprecated: Funkcja Elementor\DB::is_built_with_elementor jest przestarzała od wersji 3.2.0! Zamiast jej proszę użyć Plugin::$instance->documents->get( $post_id )->is_built_with_elementor(). in /home/pikseoxo/domains/urbassc.pl/public_html/wp-includes/functions.php on line 5379
Rodzaje lin plecionych - URBASSC Nowoczesne wnętrza

Rodzaje lin plecionych

 

Istnieje wiele rodzajów lin, które wykazują różne cechy i właściwości. Różni je nie tylko długość, ale także grubość, sposób wykonania a nawet sam materiał, z którego zostały wykonane. Trwałe liny plecione można podzielić na liny jutowe, sizalowe, polipropylenowe, polietylenowe, poliamidowe oraz bawełniane. Liny świetnie sprawdzą się w wielu dziedzinach przemysłu jako przedmioty pomagające przy transporcie zarówno morskim jak i powietrzny jako element bezpieczeństwa. Z drugiej strony liny plecione sprawdzą się jako gustowny dodatek do nowoczesnych wnętrz, które dzięki ich obecności nabiorą charakteru i staną się bardziej przytulne. 

Naturalne i syntetyczne liny

trwałe liny plecioneLiny można podzielić ze względu na użyty rodzaj surowca, z którego je otrzymano. Ich klasyfikacja dzieli je wówczas na trwałe liny plecione pochodzenia naturalnego oraz trwałe liny plecione pochodzenia syntetycznego. Liny bawełniane zaliczane są do tych pochodzenia naturalnego. Charakteryzują się wysoką wytrzymałością. Mają zastosowanie zarówno do aranżacji wnętrz jak również wykorzystywane są w transporcie jako środek zabezpieczający przewożone przedmioty. Z lin bawełnianych wykonuje się różnego rodzaju ozdoby domu. Z kolei liny jutowe, które również zaliczane są do tych pochodzenia naturalnego, pozwalają na sprawne pochłanianie wilgoci z otoczenia. Jak każdy materiał naturalny niewłaściwie suszony może zacząć gnić. Trwałe liny plecione jutowe są odporna na rozciąganie. Są wykorzystywane przede wszystkim w przemyśle budowlanym. Trwałe liny plecione, które powstają z materiałów syntetycznych zalicza się wszystkie te, których podstawowym surowcem są polimery. Liny polietylenowe charakteryzują się dużą odpornością na działanie kwasów, zasad oraz innych rozpuszczalników organicznych. Szczególnie bardzo lina polietylenowa polecana jest w przemyśle żeglarskim. Jest to materiał, który się nie topi. Oznacza to, że unosi się cały czas na powierzchni wody. Co więcej nie wchłania jej. Lina polietylenowa jest nierozciągliwa.

Wybór liny będzie w dużym stopniu zależny od jej ostatecznego przeznaczenia. Liny o pochodzeniu naturalnym sprawdzą się jako piękne akcesoria do domu. Szczególnie ładnie komponują się z wnętrzami wykonanymi w stylu marynarskim. Z kolei liny takie jak liny polietylenowe sprawdzą się na wyprawy morskie, ponieważ nie pochłaniają wody i pod wpływem wilgoci nie gniją, co ma miejsce w przypadku lin pochodzenia naturalnego. Liny pomimo swej prostoty wykazują wiele cennych cech, co sprawia, że znalazły zastosowanie w wielu dziedzinach życia człowieka.