Deprecated: Funkcja Elementor\DB::is_built_with_elementor jest przestarzała od wersji 3.2.0! Zamiast jej proszę użyć Plugin::$instance->documents->get( $post_id )->is_built_with_elementor(). in /home/pikseoxo/domains/urbassc.pl/public_html/wp-includes/functions.php on line 5379
Róże pnące - jak ciąć by pięknie rosły? - URBASSC Nowoczesne wnętrza

Róże pnące – jak ciąć by pięknie rosły?

Przycinanie to zabieg, który dla wielu zapalonych ogrodników stanowi poważne wyzwanie. Jedni obawiają się, że podetną roślinę za słabo inni zaś obawiają się, że zaszkodzą roślinie i przytną zbyt wiele pędów i gałęzi. Jednak należy pamiętać, że w naszych ogrodach mamy rośliny, które wymagają corocznego przycinania. Tymi roślinami są między innymi róże.

Prawidłowe cięcie róż

precyzyjne cięcie róż pnącychWielu z nas może zastanawiać się czemu służyć ma przycinanie krzewów różanych. Przycinanie jest konieczne by rośliny były zdrowe i co roku pięknie kwitły. Zabiegu takiego wymagają między innymi róże rabatowe, wielokwiatowe, miniaturowe czy pienne. Zabieg cięcia należy wykonywać regularnie i tylko w wyznaczonym terminie. Istotna jest również technika cięcia, tak aby róży nie narobić szkód. Najbardziej odpowiednim terminem na cięcie krzewów różanych jest wiosna. Jednak nie należy sugerować się jedynie kalendarzem, ale również bacznie obserwować naturę. Pogoda w ostatnich latach bywa kapryśna i pory roku przychodzą z opóźnieniem lub przyśpieszeniem. Cięcie należy wykonać przed pojawieniem się nowych pędów. Najczęściej dzieje się tak w połowie kwietnia. Bywa, że zabieg można wykonać już na koniec marca gdy ustąpią silne mrozy. Niesamowicie istotne jest to aby róże przyciąć przed okresem wegetacji. By dobrze wykonać ten zabieg należy wybrać dzień, w którym jest dużo słońca oraz jest sucho. Pod żadnym pozorem nie należy ciąć róży w deszczowy i zimny dzień. Dobrą wskazówką może być dla nas forsycja. Jeśli kwitnie śmiało możemy przycinać nasze róże. W zależności od tego, jaki rodzaj róż mamy w swoim ogrodzie zmienia się technika cięcia. Gdy chcemy wykonać precyzyjne cięcie róż pnących powinniśmy wiedzieć, że pierwsze cięcie wykonujemy dopiero po upływie czterech lat. Po takim cięciu należy pozostawić od trzech do pięciu pędów, które stanowić będą szkielet rośliny. Pędy boczne należy skrócić do długości od trzydziestu do czterdziestu centymetrów. Przycinając pędy tnijmy je tak aby pozostawić na każdym z nich pięć do sześciu oczek. Podczas cięcia zawsze sekator należy układać tak aby ciął po skosie. Usuwamy pędy uszkodzone przez mróz, chore i słabe czy te złamane. Narzędzie musi być bardzo ostre tak aby pozostawiało gładką niepostrzępioną płaszczyznę cięcia. Rana taka łatwiej się goi.

Sposób cięcia róż jest uzależniony od ich rodzaju oraz wieku rośliny. Te wielokwiatowe, wielkokwiatowe i pienne muszą być podcinane co roku. Inne rodzaje róż można podcinać rzadziej jednak to my sami musimy sprawdzać, w jakiej kondycji jest nasza roślina i kiedy wymaga ona zabiegu cięcia.