Deprecated: Funkcja Elementor\DB::is_built_with_elementor jest przestarzała od wersji 3.2.0! Zamiast jej proszę użyć Plugin::$instance->documents->get( $post_id )->is_built_with_elementor(). in /home/pikseoxo/domains/urbassc.pl/public_html/wp-includes/functions.php on line 5379
Styl boniowania ciągle w modzie - URBASSC Nowoczesne wnętrza

Styl boniowania ciągle w modzie

Coraz więcej osób sięga po sztukaterię. To świetne rozwiązanie dla ozdobienia zarówno wnętrza domu jak i jego elewacji. Jest to nowoczesne i oryginalny i stosunkowo niedrogi sposób aby odmienić wygląd naszego domu. Bonie były znane już w starożytności. Potem powracały w nieco odmienionej formie w każdym następnym stylu. Najciekawsze jest to, że pomimo biegu lat potrzeba dekorowania domów nadal nie istnieje. I współcześnie chętnie sięga się po dawne wzory w wykańczaniu elewacji.

Co warto wiedzieć o boniach elewacyjnych

stylowe bonie elewacyjneDawniej bonie wykonane były z kamienia. Były to płyty o dekoracyjnej obróbce krawędzi. Na taki luksus mogli pozwolić sobie tylko najbardziej zamożni. Układanie bonii na ścianie dzieliło elewację na części. Mniej zamożni rzeźbili bonie w grubym tynku. Taka metoda jest znana i dzisiaj. Metodą rowkowania można utworzyć bonie jeśli kładziemy kilkuwarstwowy tynk. Są specjalne szablony, które przeciąga się po specjalnych prowadnicach przymocowanych do tynku. Można też boniować elewację metodą rowkowania. Dziś jednak nikt już nie kładzie tynku o warstwie 1,5 cm. Tym bardziej, że każdy decyduje się na ocieplenie domu. Gruby tynk jest to więc zbędny wydatek. Każdy budujący decyduje się na cienkowarstwowy tynk, który ma zaledwie kilka milimetrów. To nie wystarczy aby utworzyć w nim bonie. Jak zatem zrobić stylowe bonie elewacyjne? Nic prostszego. Możemy sięgnąć po gotowe rozwiązania. Jeśli się na nie zdecydujemy musimy pomyśleć o nich na etapie wykonywania ocieplenia. Możemy wyciąć je w materiale do ocieplenia. Wystarczy do tego zwykłą wycinarka jeśli materiałem do ocieplenia jest styropian. Będzie to trudniejsze jeśli mamy do czynienia z wełną mineralną. Może to jednak doprowadzić do powstania mostków ciepła. Ocieplenie w określonych miejscach będzie cieńsze i może się to wiązać z utratą ciepła. Możemy też nakleić gotowe formy na warstwę podstawową ocieplenia. Wszystko powinno być odpowiednio wyrównane aby prezentowało się estetycznie. Linie bonii muszą być proste. Dokładne wykonanie zagwarantuje nam dobry efekt końcowy.

Boniować możemy całą elewację lub tylko jej fragmenty. Bonie można wykonać tylko na narożnikach, przy drzwiach, wokół okien. Można w ten sposób wyróżnić budynek na tle innych. Jeśli planujemy remont elewacji lub nawet kładziemy ją po raz pierwszy warto boniowanie wziąć pod uwagę. To ciekawy sposób na nadanie budynkowi stylowego charakteru. Bonie mogą mieć różne kształty i wzory w zależności od tego jaki efekt końcowy chcemy osiągnąć. Jest to zdobienie, które jest zawsze na czasie.