Deprecated: Funkcja Elementor\DB::is_built_with_elementor jest przestarzała od wersji 3.2.0! Zamiast jej proszę użyć Plugin::$instance->documents->get( $post_id )->is_built_with_elementor(). in /home/pikseoxo/domains/urbassc.pl/public_html/wp-includes/functions.php on line 5379
Szeroki zakres zastosowań pomp przemysłowych - URBASSC Nowoczesne wnętrza

Szeroki zakres zastosowań pomp przemysłowych

Popularna maszyna hydrauliczna jaką jest pompa to urządzenie, które poprzez działanie mechaniczne przemieszcza ciecze (lub gazy), a czasami zawiesiny. Pompy można podzielić na trzy główne grupy w zależności od metody, którą wykorzystują do przemieszczania cieczy: pompy bezpośrednie unoszące, wyporowe i grawitacyjne. Pompy pracują w oparciu o pewien mechanizm (zazwyczaj tłokowy lub obrotowy) i zużywają energię do wykonywania prac mechanicznych poruszających cieczą.

Charakterystyka pomp przemysłowych

nowoczesne pompy przemysłoweZasilane z wielu źródeł energii, w tym z napędu ręcznego, energii elektrycznej, silników lub energii wiatru, pompy są dostępne w wielu rozmiarach, od mikroskopijnych do zastosowań medycznych po duże pompy przemysłowe. Pompy mechaniczne służą w szerokim zakresie zastosowań, takich jak pompowanie wody ze studni, filtrowanie akwariów, filtrowanie i napowietrzanie stawów, w przemyśle samochodowym do chłodzenia wody i wtrysku paliwa, w energetyce do pompowania oleju i gazu ziemnego lub do obsługi chłodni kominowych i innych elementów systemów ogrzewania, wentylacji i klimatyzacji. W przemyśle medycznym pompy są stosowane w procesach biochemicznych przy opracowywaniu i produkcji leków oraz jako sztuczne zamienniki części ciała, w szczególności sztucznego serca. Gdy w obudowie znajduje się tylko jeden wirnik obrotowy, nazywa się to pompą jednostopniową. Gdy obudowa zawiera dwa lub więcej wirników obrotowych, nazywana jest pompą dwu- lub wielostopniową. W biologii rozwinęło się wiele różnych typów pomp chemicznych i biomechanicznych. Ze względu na dużą różnorodność zastosowań, nowoczesne pompy przemysłowe mają wiele kształtów i rozmiarów: od bardzo dużych do bardzo małych, od obsługi gazu do obsługi cieczy, od wysokiego ciśnienia do niskiego ciśnienia, i od dużej objętości do małej objętości. Pompy są powszechnie oceniane według mocy, objętościowego natężenia przepływu, ciśnienia wylotowego i ssania wlotowego. Inżynierowie często używają jednostki określanej jako określona prędkość obrotowa, aby wskazać najbardziej odpowiedni typ pompy dla danej kombinacji natężenia przepływu i wysokości podnoszenia.

Wydajność pompy definiowana jest jako stosunek mocy przekazywanej przez pompę na ciecz do mocy dostarczanej do napędu pompy. Jego wartość nie jest stała dla danej pompy, sprawność jest funkcją wylotu, a więc również głowicy roboczej. W przypadku pomp odśrodkowych sprawność wzrasta wraz ze wzrostem natężenia przepływu do punktu w połowie zakresu roboczego (sprawność szczytowa lub najlepszy punkt sprawności), a następnie spada wraz z dalszym wzrostem natężenia przepływu.