Deprecated: Funkcja Elementor\DB::is_built_with_elementor jest przestarzała od wersji 3.2.0! Zamiast jej proszę użyć Plugin::$instance->documents->get( $post_id )->is_built_with_elementor(). in /home/pikseoxo/domains/urbassc.pl/public_html/wp-includes/functions.php on line 5379
Sztuka karmienia piersią - URBASSC Nowoczesne wnętrza

Sztuka karmienia piersią

Wszystkie ssaki karmią swoje potomstwo mlekiem matki. Jest to najlepszy, pełnowartościowy pokarm, który zaspokaja głód i pragnienie potomstwa. Pediatrzy zalecają, aby karmić dzieci do ukończenia przez nie przynajmniej szóstego roku życia, a potem można zacząć stopniowo wprowadzać inne, stałe pokarmy w postaci papek, kaszek i przecierów. Dopóki dziecko nie ma ząbków, to wszystkie pokarmy muszą być miksowane i mieć płynną konsystencję, aby maluszek mógł je połknąć bez gryzienia.

Jak właściwie karmić piersią?

boli karmienie piersiąPrzed porodem rodzice się skrupulatnie przygotowują do przyjścia na świat dziecka. Kompletują wyprawkę, szykują pokój dla noworodka i układają w głowie plan na wychowywanie małej istoty, która niebawem się pojawi w ich domu. Jednak macierzyństwo to nie tylko piękne chwile przepełnione szczęściem i radością, to także chwile strachu, stresu i niepewności, którym często towarzyszą ból i cierpienie. Przed młodą mamą stoi sporo wyzwań, którym musi podołać, ponieważ karmienie, przewijanie i cała pielęgnacja zazwyczaj leży na barkach kobiety. Zaraz po porodzie następuje pierwsza próba karmienia piersią, kiedy noworodek ląduje na brzuszku mamy i niezdarnie przyjmuje pierwsze krople bezcennej siary. Na początku karmienie piersią może stwarzać kłopoty, ponieważ maluch nie umie właściwie ssać, a brodawki kobiece są nabrzmiałe i obolałe co utrudnia to zadanie. Jeżeli boli karmienie piersią, to znak, że dziecko niewłaściwie chwyciło brodawkę i też słabo odciąga pokarm. Ssanie to odruch wyuczony przez noworodka, lecz nie posiada ono właściwej techniki trzymania sutka, dlatego w początkowym etapie trzeba mu pomóc. Jeżeli dziecko niewłaściwie chwyciło pierś, należy je odstawić na moment i przystawić ponownie tak, aby buzią objęło całą brodawkę i otoczkę, bo tylko wtedy nie będzie sprawiało mamie bólu podczas karmienia. Wszystko wymaga odpowiedniej ilości ćwiczeń, aby dojść do perfekcji i czerpać radość i przyjemność, dlatego nie warto się poddawać po pierwszych nieudanych próbach i dalej trenować. Maluszek na pewno będzie nam za to wdzięczny w przyszłości.

Dziecko można karmić w wielu, dogodnych pozycjach i z obu piersi na przemian. Czasem występują problemy z zastojem pokarmu, albo z jego nawałem. W takich sytuacjach najczęściej pomaga częste przystawianie maluszka do piersi, lecz jeżeli pomimo tego nadal problem nie ustępuje, to należy się udać do lekarza, albo doradcy laktacyjnego, który zaradzi tej sytuacji. Są to sterujące sytuacja, szczególnie kiedy karmimy tylko piersią. Najważniejsza jest szybka reakcja i zaradzenie problemowi.