Deprecated: Funkcja Elementor\DB::is_built_with_elementor jest przestarzała od wersji 3.2.0! Zamiast jej proszę użyć Plugin::$instance->documents->get( $post_id )->is_built_with_elementor(). in /home/pikseoxo/domains/urbassc.pl/public_html/wp-includes/functions.php on line 5379
Urządzenia do ogrzewania wody w gospodarstwie domowym - URBASSC Nowoczesne wnętrza

Urządzenia do ogrzewania wody w gospodarstwie domowym

Jednym ze sposobów na uzyskanie ciepłej wody w domu jest zastosowanie w domowej instalacji podgrzewacza elektrycznego. Urządzenia te stosowane są najczęściej w domach ogrzewanych kotłem na paliwo stałe. W sezonie zimowym, kiedy piec służy zarówno do ogrzania domu, jak i wody użytkowej, podgrzewacz stanowić będzie alternatywne źródło grzania wody. Natomiast latem dzięki temu urządzeniu mamy stały dostęp do ciepłej wody bez konieczności uruchomienia pieca centralnego ogrzewania.

Rodzaje podgrzewaczy do wody

podgrzewacze do wodyNa co zwrócić szczególną uwagę podczas wyboru elektrycznego podgrzewacza do wody? Przede wszystkim należy rozróżnić jego dwa główne rodzaje, różniące się zasadą działania. Podgrzewacze do wody dzielimy na przepływowe oraz pojemnościowe. W tych pierwszych momentem, w którym urządzenie zaczyna działać, jest moment odkręcenia wody w kranie. W tejże sekundzie podgrzewacz się włącza i zaczyna swoją pracę, pobierając jednocześnie potrzebną do tego energię elektryczną. Jego praca kończy się w momencie zakręcenia wody (czy to w kranie, czy pod prysznicem lub w wannie). Najprościej mówiąc, podgrzewacze do wody przepływowe grzeją wodę na bieżąco. Ma to swoje wady. Jedną z nich jest fakt, że zanim z kranu po odkręceniu zacznie lecieć ciepła woda, najpierw zleci woda nagromadzona w rurach pomiędzy podgrzewaczem a ujściem, która uległa wcześniejszemu wychłodzeniu. Zatem będziemy musieli chwilę poczekać. Inna sprawa to ciśnienie, jakie mamy w instalacji wodnej. Jeśli ciśnienie wody jest zbyt małe, może to skutkować wahaniami temperatury lecącej z kranu wody. Warto też zwrócić uwagę na ewentualne wahania napięcia w sieci elektrycznej, które również mogą się przysłużyć do nierównej pracy urządzenia. Można się przed tym częściowo zabezpieczyć, kupując podgrzewacz o nieco wyższej mocy. Inaczej ma się sprawa w przypadku podgrzewaczy pojemnościowych. Są to urządzenia kumulujące ogrzaną wodę w określonej pojemności zbiorniku, dzięki czemu mamy stały dostęp do gorącej wody. Tutaj przy wyborze kierujmy się przede wszystkim mocą urządzenia i wielkością zbiornika na ciepłą wodę. Powinien on być dopasowany do potrzeb gospodarstwa domowego, ilości osób w rodzinie oraz ich przyzwyczajeń.

Istotną sprawą jest także właściwe umieszczenie podgrzewacza w domu. Model przepływowy jest niewielki i może być zamontowany niemal wszędzie, w pomieszczeniu gospodarczym, kuchni, łazience, czy gdziekolwiek indziej. Dla jego sprawnej i ekonomicznej pracy ważne jest aby był w równych i możliwie jak najmniejszych odległościach od ujść wody, czyli kranów w domu. W przypadku modelu pojemnościowego należy znaleźć miejsce na dość spory (bo średnio 120-200 litrowy) zbiornik akumulujący wodę. Warto także zadbać o jego ocieplenie, co zabezpieczy przed niepotrzebnymi stratami ciepła nagrzanej wody.