Deprecated: Funkcja Elementor\DB::is_built_with_elementor jest przestarzała od wersji 3.2.0! Zamiast jej proszę użyć Plugin::$instance->documents->get( $post_id )->is_built_with_elementor(). in /home/pikseoxo/domains/urbassc.pl/public_html/wp-includes/functions.php on line 5379
Wybieramy odpowiednie materiały do izolacji fundamentów - URBASSC Nowoczesne wnętrza

Wybieramy odpowiednie materiały do izolacji fundamentów

Budując dom warto zadbać o odpowiednią hydroizolację fundamentów, ponieważ bez niej nasiąknęłyby one jak gąbka a co gorsza wilgoć pojawiłaby się z czasem również w wyższych partiach budynku a my mielibyśmy do czynienia z zagrzybieniem a nawet ze zniszczeniem ścian, które mogłoby doprowadzić do zawalenia się całej konstrukcji. Tutaj jednak pojawia się pytanie: jakich więc środków używać, aby hydroizolacja była skuteczna?

Środki stosowane w izolacji fundamentów – jakie wybrać?

jakie środki do izolacji fundamentówNa początku zacznijmy od tego, że wyróżnia się dwa rodzaje hydroizolacji: pionową, która jak sama nazwa wskazuje zabezpiecza pionową powierzchnię fundamentów przed wsiąkaniem wody w ściany fundamentowe oraz poziomą, która układana jest w poprzek naszych fundamentów, zazwyczaj na ławach jak i na ścianach fundamentowych. Wybór odpowiedniego materiału zależy również od stopnia izolacji. Z kolei stopień zależy od rodzaju gruntu, na którym budowany jest dom a także od poziomu wód gruntowych. Tutaj wyróżniamy trzy stopnie izolacji: lekką, średnią oraz ciężką. Pierwsza stosowana jest gdy poziom wód gruntowych jest bardzo niski a grunt przepuszczalny. Drugi kiedy poziom wód może okresowo się podnosić a grunt jest przepuszczalny. Z kolei ostatnia ciężka izolacja nazywana jest również przeciwwodną, ponieważ stosuje się ją wtedy kiedy poziom wód jest bardzo wysoki i może okresowo wywierać napór na nasze fundamenty a grunt jest zazwyczaj nieprzepuszczalny oraz gliniasty. Jednak nadal nie wiemy jakie środki do izolacji fundamentów stosować. Otóż w przypadku izolacji pionowej najpopularniejszymi materiałami jest papa asfaltowa, membrany, masy bitumiczne lub polimerowe, folie polietylenowe bądź kubełkowe, zaprawy hydroizolacyjne a także beton wodoodporny. Natomiast w przypadku izolacji poziomej najczęściej stosowanymi materiałami jest papa a także folia, która zazwyczaj ma grubość od 0,5 do 2,0 milimetrów. Jednak oprócz odpowiednio dobranych materiałów istotne jest samo wykonanie hydroizolacji, ponieważ nawet najmniejsza szczelina może doprowadzić do poważnych problemów z wilgocią. Dlatego warto wybierać rekomendowane firmy zajmujące się izolacją.

Zazwyczaj rodzaj hydroizolacji możemy znaleźć w projekcie. Dobiera się go na podstawie opinii geotechnika, który przeprowadził odpowiednie badania. Na ten temat możemy również porozmawiać z architektem. Jeśli boimy się, że lekka izolacja nie jest wystarczająca możemy zastosować średnią hydroizolację. Wtedy będziemy mieli pewność, że nasz dom jest odpowiednio zabezpieczony przed wilgocią.