Zalety wieloletnich bylin do ogrodu

W zeszłym roku udało mi się kupić piękną działkę na przedmieściach miasta. Wtedy już nie siałam ani nic na niej nie sadziłam, ponieważ było za późno. Trwała już pełnia lata. Jednak już zimą zaczęłam zastanawiać się nad tym, co mogę zrobić na wiosnę, aby moja działka była piękna i kolorowa. Długo zastanawiałam się nad tym, jakie kwiaty mogłabym tam posadzić. Prawdę powiedziawszy nie znałam się nad tym zbytnio i nie wiedziałam, które kwiaty pięknie by kwitły i nie wymagały zbyt wiele pracy w ogrodzie.

Kupno wieloletnich bylin do ogrodu

czym są byliny do ogrodu wieloletniePorozmawiałam na ten temat z moją przyjaciółką. Wtedy ona podpowiedziała mi, żebym kupiła i posadziła różnokolorowe byliny. Szczerze mówiąc, pierwszy raz usłyszałam wtedy tę nazwę. Zapytałam się więc jej, czym są byliny do ogrodu wieloletnie. Ona od razu odpowiedziała mi, że są to wieloletnie rośliny, które pięknie kwitną i same rozrastają się z roku na rok. Większość bylin jest w pełni mrozoodpornych, dzięki czemu na zimę nie trzeba ich wysadzać z ziemi ani zabezpieczać słomą przed zimnem. Do bylin należą między innymi takie gatunki, jak szałwia, lawenda, krwawnik pospolity czy nawet frezje. Bez problemu mogę więc dobrać różne gatunki tak, aby ogród na mojej działce od wczesnej wiosny do późnej jesieni mienił się feerią kolorów. Idąc za jej dobrą radą, postanowiłam tak zrobić. Udałam się do sklepu ogrodniczego w naszej okolicy, gdzie mogłam dostać sadzonki takich bylin w bardzo dobrych, atrakcyjnych cenach. Szybko przekonałam się, że to był prawdziwy „strzał w dziesiątkę”. Przede wszystkim dzięki temu, że dostałam tam wielobarwne sadzonki kwiatów, które pochodziły od renomowanych producentów bylin wieloletnich. Sprzedawczyni zapewniła mnie, że są to wyjątkowo wytrzymałe i solidne sadzonki, które na pewno szybko przyjmą się do ziemi. Kiedy tylko nadeszły pierwsze cieplejsze dni i meteorolodzy nie zapowiadali już przygruntowych przymrozków posadziłam rośliny. Muszę przyznać, że szybko przekonałam się, że to była bardzo dobra decyzja.

Faktycznie zaletą bylin okazało się to, że nie są to rośliny zbyt wymagające. Wystarczy zagwarantować im odpowiednie stanowisko. W zasadzie same się rozrastają i kwitną bardzo obficie. Dla wielu osób z pewnością zaletą będzie również to, że kolorowe kwiatostany bylin przyciągają bardzo dużo motyli i innych przyjaznych człowiekowi owadów. Już po kilku tygodniach od posadzenia bylin, gdy pierwsze z nich zaczęły kwitnąć przekonałam się również o tym, że bardzo ładnie one pachną, co okazało się dla mnie kluczowe.