Deprecated: Funkcja Elementor\DB::is_built_with_elementor jest przestarzała od wersji 3.2.0! Zamiast jej proszę użyć Plugin::$instance->documents->get( $post_id )->is_built_with_elementor(). in /home/pikseoxo/domains/urbassc.pl/public_html/wp-includes/functions.php on line 5379
Zastosowanie kamer termowizyjnych - URBASSC Nowoczesne wnętrza

Zastosowanie kamer termowizyjnych

Jestem chemikiem praktykiem, mam własne laboratorium i tam dokonuję oczywiście wielu reakcji chemicznych, zarówno nieorganicznych, jak i organicznych. Procesy chemiczne wymagają dużej ostrożności i dokładności działania, ponieważ używa się odczynników, które mogą być niebezpieczne i szkodliwe. Nieodpowiednie proporcje mogą się przyczynić to zaistnienia reakcji niepożądanych. Często o zaistnieniu reakcji świadczy barwa, osad lub zapach. W chemii bardzo ważna jest temperatura reakcji, zarówno kiedy reakcja wydziela ciepło, jak i kiedy do jej przebiegu jest ono potrzebne.

Korzystanie z kamer termowizyjnych w laboratorium chemicznym

kamery termowizyjneReakcje chemiczne do przebiegu potrzebują określonych warunków, które są powodowane przez odpowiednie czynniki. Reakcje różnią się między sobą, dlatego też jedne przebiegają w środowisku kwasowym, inne w zasadowym, a jeszcze inne w obojętnym. Podobnie jedne reakcje potrzebują obecności wody, inne ją wytwarzają. Podobnie jest z temperaturą. Czasami niestety nie wiadomo, czy reakcja zaszła, ponieważ wizualnie produkt nie różni się zbytnio od substratów, dlatego należy uważnie monitorować przebieg reakcji. Ja do tego celu stosuję kamery termowizyjne. Ciepło, to coś, co świadczy o tym, czy reakcja zaszła, ponieważ w przypadku reakcji egzoenergetycznych wydziela się ciepło, co świadczy o zaistnieniu reakcji. W reakcjach endoenergetycznych ciepło jest potrzebne do reakcji, wówczas widać jak energia cieplna jest absorbowana. Kamery termowizyjne pozwalają mi na obserwowanie cieplnego przebiegu reakcji. Jednak wykorzystywać je można w wielu dziedzinach. Nie są one trudne w obsłudze, a wiele razy mogą ułatwić życie. Za ich pomocą można sprawdzić np. nagrzanego przez upał samochodu, lub czy wszystkie produkty w lodówce są tak samo chłodzone. Wydają się to być prozaiczne sytuacje, jednak i w nich kamera taka bardzo ułatwia działanie. Kamera termowizyjna wysyła fale podczerwone, które są odbijane i znów trafiają do kamery, następnie są interpretowane. Mechanizm ten jest bardzo skuteczny, ponieważ opiera się na podstawowych prawach fizykochemicznych.

W moim laboratorium skupiam się na tym, aby wydajność reakcji była jak najwyższa, dlatego często potrzeba kontroli temperatury. Termometr mierzy temperaturę ogólną oraz nie zawsze jest dokładny. Kamera termowizyjna pozwala mi na zbadanie, czy dana temperatura rozkłada się równomiernie. Kamerki takie mogą służyć także w życiu codziennym. Dzięki nim można uchronić się przed oparzeniem lub znaleźć np. usterkę lodówki.