Deprecated: Funkcja Elementor\DB::is_built_with_elementor jest przestarzała od wersji 3.2.0! Zamiast jej proszę użyć Plugin::$instance->documents->get( $post_id )->is_built_with_elementor(). in /home/pikseoxo/domains/urbassc.pl/public_html/wp-includes/functions.php on line 5379
Zastosowanie kompensatorów mieszkowych - URBASSC Nowoczesne wnętrza

Zastosowanie kompensatorów mieszkowych

W wyniku następowania zmian temperatury, niektóre materiały mogą kurczyć się oraz poszerzać, co w odniesieniu do różnorodnych instalacji oraz rurociągów może być zjawiskiem wyjątkowo niekorzystnym dla efektywnego działania takiego systemy. W najbardziej negatywnych przypadkach może nawet stanowić poważne zagrożenie. Aby zapobiec takim sytuacjom, a także drganiu i przemieszczaniu się poszczególnych elementów, warto zastosować kompensatory. Na rynku dostępne są ich cztery podstawowe rodzaje.

Właściwości oraz budowa kompensatorów mieszkowych

kompensatory mieszkoweWśród popularnych rodzajów kompensatorów wyróżnia się między innymi modele metalowe, które są określane jako mieszkowe, do tako tkaninowe, gumowe oraz specjalne. Wszelkie rodzaje kompensatorów mają za zadanie zapewnienie cichej oraz bezpiecznej pracy instalacji, chociaż w zależności od budowy technicznej oraz charakterystyki pracy, mogą znaleźć zastosowanie w konkretnych zadaniach. Najbardziej popularne i rozpowszechnione są kompensatory mieszkowe. Jak sama ich nazwa wskazuje, kluczowym elementem budowy kompensatora są mieszki, czyli elementy przygotowane w formie pofałdowanej, osiowosymetrycznej powłoki. W ten sposób, dzięki swojej elastyczności, taki mieszek może zaabsorbować odkształcenia mechaniczne oraz termiczne. Warto zdawać sobie sprawę z tego, że w normalnych warunkach siły oddziałujące na kompensatory mogłyby doprowadzić do uszkodzenia elementu, dlatego często jest on wzmacniany poprzez wprowadzenie usprawnień. Mogą być to na przykład prowadnice, podparcia albo rury osłonowe, stanowiące integralną część konstrukcji. Wytrzymałość takich kompensatorów również jest uzależniona od surowców, z jakich są wyprodukowane. Zazwyczaj stosowana jest w tym celu stal węglowa, stopowa, nierdzewna oraz żaroodporna. Wszystko to jednak może być uzależnione od medium, z jakim będzie miał do czynienia taki element. Dostępne na rynku kompensatory sprawdzają się w przypadkach, kiedy ciśnienie nie przekracza wartości 1,6 MPa. W przypadku wysokiego ciśnienia, w parze idzie często wysoka temperatura, dlatego kompensatory powinny być także przystosowane do pracy z materiałami, jakie osiągają temperatury od minus czterdziestu stopni Celsjusza do plus trzystu stopni Celsjusza.

Dzięki odpowiednim właściwościom kompensatory są w stanie w sposób skuteczny chronić instalację przed powstaniem naprężeń oraz zapobiegają powstawaniu odkształceń, jakie mogłyby powodować do naruszenia czy zniszczenia. Są niezastąpione w przypadku kompensacji termicznych oraz mechanicznych odkształceń instalacji odpowiadających za rozprowadzanie powietrza, pary wodnej, oleju albo gazu. Z tego względu wykorzystywane są w rurociągach ciepłowniczych, chemicznych, energetycznych oraz w petrochemicznych.