Bez wątpienia rama stanowi bardzo ważny element i wpływa na odbiór dzieła sztuki. Właściwie dopasowana może wzbogacić obraz, jednocześnie podnosząc oraz eksponując jego estetyczne walory. Niefortunnie dopasowana może natomiast sprawić, że dzieło straci na wartości i stanie się znacznie mniej atrakcyjne. Warto więc poznać kilka wskazówek, które pomogą nam oprawić dzieło sztuki w taki sposób, aby prezentowało się ono jak najlepiej. Na jakie czynniki warto zwrócić szczególną uwagę wybierając ramę? Co jest istotne?
Dlaczego potrzebna jest rama do obrazu?
Istotne jest to, aby wygląd ramy nie zakłócał odbioru dzieła sztuki. Podstawowe zadanie właściwie dobranej ramy to podkreślenie zalet dzieła, jak również ochrona przed uszkodzeniami mechanicznymi czy negatywnym działaniem czynników zewnętrznych. Należy pamiętać też, że to rama jest dla obrazu, a nie odwrotnie. Dlatego ważne jest indywidualne dobieranie ram. Warto wybierać estetyczne ramy do obrazów. Chociaż istnieje kilka różnorodnych metod dobierania odpowiedniej oprawy, to jedną z podstawowych zasad jest fakt, że informacja o ramie znajduje się w samym dziele. Dlatego malarstwo skupione wokół klasycznych motywów doskonale prezentuje się w eleganckiej i tradycyjnej ramie, często uzupełnionej złotymi zdobieniami albo wykonanej ze szlachetnego, ciemnego drewna. Do takiej oprawy nadają się eleganckie portrety, pejzaże, obrazy historyczne czy inne, klasycznie eleganckie. W przypadku wyboru dekorowanej ramy, warto także wziąć pod uwagę fakturę samego dzieła. Łagodnie malowane i gładkie obrazu znacznie lepiej wyglądają w ozdobnych ramach, natomiast obrazy o niespokojnej powierzchni najlepiej uspokoić oprawą o łagodnej fakturze. Dość uniwersalne rozwiązanie stanowi zastosowanie ramy drewnianej albo złotej. Zasada spójnego stylu jest ważna także w przypadku obrazach o tematyce lżejszej, w tym abstrakcyjnej. Bez względu na rodzaj oprawianego dzieła, należy pamiętać o tym, że rama i obraz powinny razem tworzyć zgrany i uzupełniający się duet. Należy unikać skrajności, czyli połączeń o zbyt dużych kontrastach oraz mdłych zestawień.
O odpowiednim oprawieniu obrazu decyduje zarówno styl ramy, jak i jej grubość oraz kolor. W zakresie doboru odcienia ramy pomocna może być informacja, jakie zestawienia kolorystyczne pojawiają się na obrazie. W zależności od tego czy są to barwy zimne czy ciepłe, powinniśmy pozostać w tej samej gamie kolorystycznej. Powinniśmy także pamiętać, aby odcień ramy nie odbiegał za bardzo od barw znajdujących się na obrazie, ani nie był do nich zbyt podobny. Warto też zwrócić uwagę na wnętrze, w którym będzie prezentowane dzieło.